Szukasz ciekawej lektury? Zajrzyj do mnie!
Blog > Komentarze do wpisu
Andrzej Sapkowski: Saga o wiedźminie C.D C.D

FRAGMENT KSIĄŻKI "WIEŻA JASKÓŁKI"

Wszyscy milczeli.
- Przestaliśmy liczyć daty, dlatego nawet nie zauważyliśmy, że mamy już dwudziesty piąty września. Dwa dni temu była noc Zrównania. Ekwinokcjum. Tak, to była właśnie ta noc, o której myślicie. Widzę wasze przygnębienie, widzę to, co macie w oczach. Odebraliście sygnał, wtedy, tej paskudnej nocy, gdy obozujący obok nas kupcy dodawali sobie animuszu okowitą, śpiewem i fajerwerkami. Zapewne odebraliście przeczucie mniej wyraźnie, niż ja i Cahir, ale przecież domyślacie się. Podejrzewacie. I boję się, ze podejrzewacie słusznie.
Zakrakały wrony przelatujące nad gołoborzem.
- Wszystko wskazuje na to, ze Ciri nie żyje. Dwie noce temu, w Ekwinokcjum, poniosła śmierć. Gdzieś daleko stąd, samotna, sama wśród wrogich i obcych sobie ludzi.
- A nam pozostała tylko zemsta. Zemsta krwawa i okrutna, o której jeszcze ze sto lat krążyć będą opowieści. Opowieści, których ludzie bali się będą słuchać po zapadnięciu zmroku. A tym, którzy chcieliby powtórzyć taką zbrodnię, zadrży ręka na myśl o naszej zemście. Damy odstraszający przykład grozy! Metodą pana Fulka Artevelde, mądrego pana Fulka, który wie, jak należy traktować szubrawców i łotrów. Przykład grozy, który damy my, zdziwi nawet jego!
- Zaczynamy więc i nich piekło nam dopomaga! Cahir, Angoulême, do koni! Jedziemy w górę Newi, ku Belhaven. Jaskier, Milva, Regis, wy kierujcie się ku Sansretour, ku granicom Toussaint. Nie zabłądzicie, drogę wytyczy wam Gorgona. Do zobaczenia.


piątek, 04 czerwca 2010, uczennicamaga
Tagi: sapkowski

Polecane wpisy

Komentarze
2010/06/06 02:20:37
Mam pytanie. Co sądzisz o serialu telewizyjnym Wiedźmin? I jak on się ma do książek o Wiedźminie? Podobał Ci się serial z Żebrowskim?
-
2010/06/07 19:25:57
Ekhem... Tak szczerze, to niezbyt... No, niby aktorów nieźle dobrali, ale...
1. Efekty specjalne do bani.
2. Serial nie oddaje klimatu książki w ogóle.
3. Zmienili charakter bohaterów. Z Geralta na początku zrobili ciepłe kluchy,a z Ciri małą, słodką, niewinną dziewuszkę. A przecież Cirilla to był diabeł wcielony! Ona była zadziorna, złośliwa i waleczna, a nie milusia i ułożona! A elfy przypominają niedorobionych Indian...
Cóż, jednym z nielicznych plusów (oprócz wymienionego na początku) są dosyć realistyczne sceny walki. A co do zgodności z książką... To nawet nie jest na motywach. Połowa jest wymysłem scenarzysty, reżysera czy innego czorta. xd Oczywiście, dobrze, gdy doda się coś od siebie, ale nie przesadzajmy. Jak na motywach, to na motywach do jasnej choinki! Szczerze, to ma się do utworów Sapkowskiego jak pięść do nosa. Ale to tylko moje osobiste zdanie.
-
2010/06/07 20:36:19
Byłem szczerze ciekaw Twojego zdania o tym serialu, bo on był strasznie krytykowany przez wszystkich i podobno nawet nie zwróciła im się kasa za nakręcenie tego serialu Dzięki za odpowiedź :)
-
2010/06/08 08:16:43
Nie ma za co. A oglądałeś Wiedźmina? Czy tak tylko pytasz? :)
-
2010/06/08 15:32:56
Oglądałem wersję kinową i nie podobała mi się. Jakoś źle ją zmontowali. A z serialu to tak z połowę odcinków i film mi się podobał, ale tylko z trzech powodów:
1. Bo nie czytałem książki i traktowałem go jako film fantasy a nie jako próbę adaptacji filmowej
2. Pasował mi Żebrowski do tej roli
3. Ogólnie fajny klimat tego filmu, zawsze to coś nowego w polskiej kinematografii.

Wymiękłem przy dwóch kwestiach:
1. Nagrywane kamerą chyba video, więc wyszedł im taki serial-teatr
2. Smoki i inne upioru - gumowe i nieudolne... PORAŻKA :))

Ale przestałem go oglądać, bo nie miałem wtedy za bardzo czasu..., i nadal nie mogę się przekonać, by do niego wrócić...:(
-
2010/06/08 17:27:04
Tak. Żebrowski faktycznie pasuje do roli Geralta. Ale jak już pisałam, obsada jest niezła i się nie czepiam. Ja oglądałam już jako czytelnik sagi, więc być może traktuję to "coś" bardziej rygorystycznie, ale mogli się bardziej postarać.
PS "Bo nie czytałem książki i traktowałem go jako film fantasy a nie jako próbę adaptacji filmowej" No właśnie, próbę. ;D
Spis moli Lubię czytać Gazetaliteracka.pl